Beavatkozások

TÖMÉS

KORONA

FOGSZUVASODÁS/ CARIES

GYÖKÉRKEZELÉS

DENTALIS IMPLANTÁTUM

FOGHÚZÁS/ EXTRACTIO


 ·  TÖMÉS:

Abban az esetben, ha a fog kemény szövetein létrejövő elváltozás (FOGSZUVASODÁS) makroszkópos anyaghiányt okoz, ez csak a keményszövetek preparálásáfval járó beavatkozással gyógyítható. A fogban létrejött üreget, arra alkalmas anyaggal ki kell töltenünk. A beavatkozással egyrészt helyreállítjuk a rágóképességet, a fog eredeti, vagy kívánt formáját, másrészt meggátoljuk a betegség továbbhaladását. A XXI. században ez sokkal összetettebb folyamat, szemléletesebb lenne fogfelépítésnek nevezni. A használatos anyagok tulajdonságából adódóan egy igényes ?tömés? nagy odafigyelést igényel, meghatározott sorrendű, idejű és időtartamú lépésekből áll. Olyan esetekben is használhatóak a fogak ?tömésére? alkalmazott anyagok, amikor nincs hiány, sérülés a fogon, csupán esztétikai illetve, funkcionális kívánalmaknak szeretnénk eleget tenni.

·  KORONA:

Olyan fogmű, amely beborítja a klinikai (eredeti) korona megfelelően előkészített (preparált) felszínét. Anyaga lehet műanyag (ideiglenes) fém (teleszkóp), kerámia (jacket) és ezek kombinációja.



·  FOGSZUVASODÁS/ CARIES:

A fogak szájüregi felszínén kezdődő, innen a mélybe haladó, idült (krónikus) folyamat, amelynek lényege a kemény fogszövetek (ZOMÁNC, DENTIN, CEMENT) visszafordíthatatlan roncsolódása. A klasszikus meghatározáson túlmenően a mai funkcionális fogorvosi szemlélet a CARIES kialakulását különböző de- és remineralizációs folyamatok eredőjének tekinti, amely kezdetben (CARIES INCIPIENS) reverzibilis (visszafordítható) lehet. A fogszuvasodást előidéző ártalmak (CARIOGÉN NOXÁK) ismétlődő behatása a folyamat mélybe hatolását és az időtényező függvényében a kemény fogszövetek visszafordíthatatlan destructióját idézi elő.  A CARIEST osztályozhatjuk klinikai megjelenési forma (lokalizáció, morfológia), időbeni lefolyás, kialakulás, illetve behatolási mélység (szövettani kép) szerint.

·  GYÖKÉRKEZELÉS:

A fogbélűr megnyitása, a benne lévő szövetek (PULPA) esetleg annak maradványainak eltávolítása, feltárása, majd mechanikai, kémiai kitisztítása, dezinficiálása (csírátlanítása), végül hermetikus gyökértömés belehelyezése (GYÖKÉRTÖMÉS).

·  DENTALIS IMPLANTÁTUM:

Az élő szövetek közé az állcsontba ültetett szövetbarát, leggyakrabban titán, vagy újabban cirkónium-oxid kerámia műgyökér, amely a fogpótlás elhorgonyzása végett, ritkán fogszabályzási céllal kerül a szájba. A rá készülő felépítményt szuprastruktúrának nevezzük.

A fogászati implantáció teljes foghiány, sorvégi- illetve egyedi foghiányok pótlására szolgáló eljárás, melynek során titánból készült tartócsavart (implantátumot, művi foggyökeret) helyeznek sebészileg az állcsontgerincbe. A behelyezett implantátum a megfelelő mértékű átcsontosodás után illetve egyedi esetekben azonnal tartópillérként szolgál a különböző típusú fogpótlások számára (korona, híd, műfogsor).

Az implantációs fogpótlás szinte ugyanúgy működik, mint annak előtte a saját fogak. Az implantátumokra készült pótlások nagyon hasonlítanak a természetes fogakhoz, nem szakemberek észre sem veszik a különbséget.

A hiányos fogazatot helyreállító implantációs fogpótlás javítja a rágást és a beszédet, komfortérzést biztosít, előnyösen változtatja meg az arc esztétikáját.

·  FOGHÚZÁS/ EXTRACTIO:

A fog művi eltávolítása. Érzéstelenítésben történik, egyszerűbb esetben "húzással", máskor feltárásból végzendő. A húzás utáni seb mintegy nyílt csonttörésnek tekinthető, amely normál immunrendszerű egyénnél a száj speciális helyzetéből (jó vér és nyirokellátás) adódóan könnyen gyógyul. Ennek ellenére pár egyszerű szabályt be kell tartani. A fog helyén (alveolusban) létrejött véralvadék a gyógyulásban elengedhetetlen fontosságú, hiszen az szervül többek között csonttá. Így annak eltávolítása (kiszívása, kiöblítése) ellenjavallt. A szájhigiénia megfelelő volta segíti és kényelmesebbé teszi a gyógyulási folyamatot. Ezen dolgok alapján nem ajánlatos a húzást követő egy-két napban dohányozni, alkoholt és tejes dolgokat fogyasztani, valamint ajánlatos rendszeresen fogat mosni, még a húzott fog környékét is óvatosan a sebnek megfelelő intenzitással tisztítani, persze a véralvadék helyben tartását szem előtt tartva.

Vissza a lap tetejére (Beavatkozások)


Copyright 2009 © Baba-Barát Mama-Barát Fogászat. Minden jog fenntartva.
Készítette: www.honlap-kozpont.hu